Текст по умолчанию
Вперед молоді, красиві, креативні студенти !!!
Сьогодні найобговорюваніші теми - безпілотні автомобілі, робот R2-D2 (андроід-астромеханік, інтелект+прецизійна механіка), розумні будинки, розпізнавання і синтезування мови.
До різних механізмів і пристроїв точної (прецизійної) механіки в тому числі і приладів відносяться:
- Мікроелектромеханічні системи (МЕМС)
- Вимірювальні прилади та пристрої
- Прилади й датчики часу
- Прецизійна робототехніка (андроід)
- Прилади й автомати для контролю розмірів
- Астрономічні прилади
- Обчислювальна техніка
- Навігаційні прилади та пристрої
У наш час найбільш розвинуті країни (у першу чергу європейські, США, Канада, Японія, Корея, Сінгапур) приділяють величезну увагу питанням підвищення точності вимірювань і вдосконалення прецизійної (точної) техніки. Це пов'язано, в першу чергу, з тим, що йде жорстока конкурентна боротьба за ринки збуту прецизійної техніки, для якої потрібно і відповідне метрологічне забезпечення не тільки при виготовленні, але і при експлуатації. Підготовка таких фахівців проводиться на кафедрах прецизійної техніки (Department of Precision Engineering) в наступних університетах: Massachusetts Institute of Technology (США), North Carolina State University (США), Polytechnic Institute of Lаusanne (Швейцарія), University of Twente (Нідерланди), University of Cambridge, University of Jena (Німечина), University of Tokyo, Singapore Polytechnic University.
Світовим трендом, що стрімко розвивається - є датчики для вимірювання параметрів руху (переміщення, швидкість, прискорення, вібрація та ін.). Серед цих датчиків домінують акселерометри, галузь застосування яких лежить від смартфонів, планшетів та мультикоптерів (дронів) до автомобільної та авіаційно-космічної техніки. Щорічно обсяги виробництва цих датчиків складають декілька млрд. доларів. Саме цей напрямок протягом багатьох років активно розвивається на кафедрі. Курсові та дипломні проекти, наукові дослідження та дисертації присвячуються цій тематиці. На рис.1 показаний квадрокоптер на початковій стадії розробки (магістр В.Томащук, керівник доц. Дубінець В.І.). На рис. 2 представлено допрацьований варіант дрона, який є результатом багаторічних дослідницьких робіт та виконаних з цієї тематики курсових і дипломних проектів.
Рис.1
Рис.2
Рис.3
На рис. 3 показані основні вузли сучасного автомобіля, в кожному з яких присутні первинні перетворювачі (сенсори) й актюатори (виконавчі елементи), які розглядаються в спеціальних курсах лекцій для студентів нашої спеціальності. Інтелектуальний датчик здатний самостійно підлаштовуватися до умов експлуатації і безперервно регулювати свою чутливість в цілях досягнення максимальної ефективності. Своїм інтелектом датчики зобов'язані мікропроцесорним технологіям. Будучи самонавчальною мікропроцесорною системою, такий датчик здатний обробляти великі обсяги інформації з високою швидкістю. Саме завдяки мікропроцесорам сьогодні у користувача є достатньо зручні в установці, налаштуванні і застосуванні датчики. Інженери при наявності відмінних міждисциплінарних знань і вмінь знаходять в комп'ютерно-інтегрованій технології безмежне поле діяльності для їх практичного застосування.
Рис.4
На рис.4 представлена панель приладів літака компанії «Boeing», в центральній частині якої зображена пілотажно-навігаційна група приладів (висотомір, покажчик швидкості, покажчик вертикальної швидкості підйому літака, авіагоризонт, покажчик перевантаження, паливоміри та ін.). І всі ці прилади відносяться до точних (прецизійних), які розглядаються в спеціальних курсах лекцій та читаються студентам нашої спеціальності.
Згадайте ще раз історію обчислювальної техніки. Біля витоків персональних комп'ютерів стояли два молодих (трохи більше 20 років) чоловіки - Стів Джобс і Стів Возняк, які, якщо вірити комп'ютерній міфології, зробили свій перший персональний комп'ютер - прототип Apple-I - в гаражі, а потім захопили значну частину світового ринку з продажів персональних комп'ютерів. А гроші де взяли? Автомобіль - той самий, що в гаражі стояв, - продали. А Білл Гейтс, який стабільно займає одне з перших місць у списку найбагатших людей Америки? А винахідник миші Дуглас Енгельбарт? А розробник звукових карт? Загалом - список нескінченний. А ми чим гірші? Гараж є, автомобіль є, освіта - на заздрість Біллу і Стіву. Клімат, чи що, у нас не той?
Вперед молоді, красиві, креативні студенти !!!
Рис.4 Дослідження характеристик МЭМС акселерометра LIS244AL фірми STMicroelectronics на поворотній платформі
Рис.5 Дослідження характеристик хвильових передач
Рис.6 Дослідження характеристик МЭМС акселерометра ADIS 16003 фірми Analog Devices на центрифузі
|